cytryna

Olejek Eteryczny Cytryny

Olejek Eteryczny - Cytryna


nazwa łacińska: Citrus limon
nazwa angielska: Lemon

Właściwości Profilaktyka Dolegliwości
 • przeciwbakteryjne
 • antybiotyk
 • antyseptyczne
 • przeciwwirusowe
 • ściągające
 • moczopędne
 • środek dezynfekujący
 • uspokaja i eliminuje stres
 • sezon przeziębień i grypy
 • dezynfekcja pomieszczeń mieszkalnych
 • odstrasza insekty
 • astma
 • przeziębienia i grypa
 • zaparcie
 • gorączka
 • nadciśnienie
 • ból gardła
 • ból brzucha
 • stres
 • infekcje gardła

Parę ciekawostek o produkcji

Większość olejków eterycznych produkowanych zgodnie z normami CPTG („Atestowana Czysta Jakość Terapeutyczna”) uzyskiwana jest metodą destylacji letnią parą wodną. Jednak w przypadku cytryny (oraz innych owoców cytrusowych) olejek uzyskuje się poprzez tłoczenie skórki owocu.

Lemon tree by Gabriele Yellow Cat

Spróbuj sam: obierz cytrynę i zegnij kawałek skórki. Zobaczysz jak wytryskuje z niej olejek eteryczny (możesz to zrobić nad pojemnikiem z małą ilością wody, którą można następnie użyć do dezynfekcji powierzchni kuchennego kontuaru, deski używanej do krojenia mięsa, itp.). Oczywiście nie omieszkaj powąchać palców. To jest właśnie zapach jednego z najpopularniejszych olejków eterycznych (a jeżeli cytryna pochodzi z najlepszych włoskich plantacji cytryny to jest szansa, że jest to woń porównywalna do woni olejku cytryny dōTerry).

Olejek cytrynowy pozyskiwany jest z okrywy (skórki), która zwykle jest odpadem w produkcji soku. Pod tym względem produkcja dōTerra jest bardzo unikatowa. Nasze cytryny bowiem są specjalnie uprawiane w celu pozyskiwania z nich olejku eterycznego. Dlatego np. owoce nie są spryskiwane. Uprawa znajduje się we Włoszech. Tamtejsze cytryny mają mało imponujący miąższ, za to skórę najwyższej jakości (cytryny z rodziny Cultivar).

Zastosowanie olejku eterycznego cytryny

Przeziębienie i grypa

Związki zawarte w olejku eterycznym cytryny pomagają organizmowi w pokonaniu przeziębienia, oraz wirusów grypy.

– Rozsmarować jedną lub dwie krople na każdej z podeszew stóp.

– Rozpylić za pomocą dyfuzora, lub wdychać po zasłonięciu twarzy dłońmi z rozsmarowaną kroplą olejku.

– Katar: dwie krople dodać do wody, lub soku i wypić.

– Kaszel: kilka kropel wlać do ust (dla dzieci można wlać do soku).

– Ból gardła: dorośli – kilka kropel do ust, dzieci – jedna lub dwie krople dodać do łyżeczki miodu.

Skóra

Zaobserwowano, że wysokiej jakości olejek eteryczny cytryny w zauważalnym stopniu przywraca starzejącej skórze elastyczność. Używany jest także do leczenia trądzika, kurzajek, nadmiernego przetłuszczania włosów, oraz łupieżu.

Olejek z cytryny może być używany doustnie, bezpośrednio na skórę, również rozpylany. Może być też dodawany do szamponu (najlepiej delikatnego, naturalnego dla dzieci).

Uwaga: Przed zastosowaniem na skórę przeczytaj środki ostrożności poniżej.

Właściwości uspokajające

Przeprowadzono w szkołach eksperyment polegający na rozpylaniu za pomocą dyfuzora olejku eterycznego cytryny na korytarzach szkolnych. Odnotowano znaczny spadek agresji, zwiększenie atmosfery wzajemnego porozumienia, oraz polepszenie poziomu skupienia, czego wynikiem były lepsze wyniki w nauce.

Afta (owrzodzenie jamy ustnej)

– Umieścić kroplę olejku na palcu i przyłożyć do afty w ustach.

– Nalać wody do ust, po czym dodać kroplę lub kilka olejku eterycznego cytryny. Wypłukać usta i wypić.

Opryszczka („zimno”)

– Nanieść kroplę olejku eterycznego cytryny na opryszczkę.

Środek dezynfekujący

Olejek eteryczny cytryny w ciągu kilku minut zabija bakterie i wirusy. Dlatego używany jest w gospodarstwach domowych, oraz szpitalach do dezynfekcji.

– Do ciepłej wody dolać kilka kropli olejku cytryny i używać do przemywania powierzchni stołów, desek do krojenia, podłóg i innych miejsc.

Usuwanie gumy i klejów

Olejek cytrynowy w zaskakująco sprawny sposób usuwa nie tylko gumę do żucia z włosów, czy dywanów, ale rozpuszcza szybko wiele rodzajów klei. Można go np. używać do usuwania nieznośnych naklejek z cenami na szklanych, czy ceramicznych powierzchniach (ostrożnie z powierzchniami plastikowymi! Olejek eteryczny cytryny rozpuszcza niektóre plastiki).

Wypieki

– Kilka kropel dodanych do wielu rodzajów ciast tworzy przyjemny posmak, oraz zapach świeżej cytryny.

Olejek eteryczny cytryny Atestowanej Czystej Jakości Terapeutycznej (ang. „Certified Pure Therapeutic Grade” – CPTG) może być używany zarówno na skórę jak i doustnie. Można go także rozpylić w powietrzu za pomocą dyfuzora (mniej efektywna, lecz tańsza metoda: dodać kroplę do wody i rozpylać spryskiwaczem do kwiatów).

Środki ostrożności:

Olejek cytryny może działać na wrażliwą skórę drażniąco. W takich przypadkach najlepiej rozcieńczać go z frakcjonowanym olejem kokosowym. Po wtarciu go w skórę może reagować w kontakcie ze światłem słonecznym, oraz promieniami ultrafioletowymi. Unikać kontaktu ze światłem słonecznym przez ok. 12 godzin.

Dodanie do wody nawet kropli olejku cytrynowego nie tylko sprawia, że woda nabiera przyjemnego smaku, ale jest dla wielu osób codzienną rutyną mającą na celu usuwanie z organizmu szkodliwych toksyn. Ponieważ jednak ten, jak i wiele innych olejków cytrusowych rozpuszcza niektóre plastiki, lepiej go stosować w pojemnikach ze szkła, lub stali nierdzewnej.

Updated: Październik 22, 2013 — 9:36 pm
Olejki Eteryczne © 2013 Frontier Theme