Jakość Olejków Eterycznych

Tak jak Trabant różni się od Mercedesa, a jeszcze bardziej od Ferrari, tak samo substancje nazywane „olejkami eterycznymi” znacznie różnią się od siebie pod względem jakości i wpływu na zdrowie.

nie wszystko złoto

1. Sztuczne ”olejki eteryczne”

Na niektórych opakowaniach perfum i kosmetyków widnieje informacja, że produkt zawiera olejki eteryczne. W większości przypadków są to jednak syntetyczne (sztuczne) odpowiedniki olejków. Do tej kategorii należą także preparaty, w których naturalne olejki eteryczne stanowią tylko część wszystkich składników (tak zwane „hybrydy”).

Takie olejki mogą ładnie pachnieć, jednak nie posiadają one właściwości leczniczych (przeciwnie, mogą być szkodliwe dla zdrowia).

Doświadczony użytkownik olejków eterycznych potrafi łatwo odróżnić olejek syntetyczny od naturalnego po zapachu.

Dlaczego dodaje się wypełniacze i syntetyczne odpowiedniki olejków?

Z tego samego powodu dla którego na polskich stacjach paliw „chrzczono” benzynę.

Produkcja takich wyrobów jest nieporównywalnie tańsza od produkcji olejków naturalnych (różnica jest taka, że dodawanie rozpuszczalnika do paliwa samochodowego jest nielegalne, natomiast prawo nie zabrania sztucznego powiększania objętości olejku eterycznego).

2. Olejki oznaczone „100% Pure”

„Pure” to angielskie słowo oznaczające czyste, lub dziewicze. Zgodnie z normami obowiązującymi w Stanach Zjednoczonych i innych krajach, napisem „100% Pure” można oznaczyć wyrób, który nie zawiera wypełniaczy. Nie musi on jednak zawierać naturalnych olejków eterycznych.

3. Naturalne olejki eteryczne

Substancje te mogą zawierać nawet do 100% czystego naturalnego olejku eterycznego (bez dodatków obniżających koszta wytworzenia i pozbawiających je właściwości leczniczych). Do niedawna tego rodzaju olejki były najlepszymi dostępnymi na rynku.

Lavender fields by Col Ford and Natasha de Veres

Nawet jeśli olejek eteryczny nie zawiera sztucznych dodatków, jeżeli nie pochodzi z roślin uprawianych w odpowiednim środowisku (nie tylko bez pestycydów, na odpowiedniej wysokości nad poziomem morza, bez sąsiedztwa określonych gatunków roślin, itp., ale także w odpowiednim regionie świata), zbieranych w odpowiednim czasie (w wielu przypadkach o odpowiedniej porze dnia) i wydobywanych z rośliny w odpowiednich warunkach (właściwa metoda, odpowiednia temperatura, ciśnienie, etc.), wiele właściwości leczniczych (lub też wszystkie) jest utraconych.

4. Olejki eteryczne oznaczone normą CPTG

laboratorium doTerra

Jest to substancja zawierająca 100% czystego naturalnego olejku eterycznego, który spełnia najwyższe normy. Produkcja takiego olejku kontrolowana jest od momentu sadzenia rośliny do umieszczenia olejku w butelce.

  1. Olejki CPTG nie zawierają sztucznych składników.
  2. Nie zawierają żadnych zanieczyszczeń (np. pestycydów, czy innych środków chemicznych).
  3. Nie zawierają syntetycznych olejków.
  4. Nie zawierają elementów pochodzących z obcych roślin, które zakłóciłyby właściwą kompozycję aktywnych naturalnych składników danej rośliny (np. olejek lawendy nie może zawierać olejku innych roślin, nawet z rodziny lawendy).
  5. Pochodzą tylko z roślin uprawianych w ich rodzimym środowisku (np. olejek lawendy pochodzi tylko z roślin uprawianych na wyżynach Francji i Bułgarii).
  6. Rośliny zbierane są w najbardziej optymalnym momencie (w wielu przypadkach także o odpowiedniej porze doby).
  7. Olejek wydobywany jest z określonej części rośliny odpowiednią metodą i w odpowiednich warunkach.

ACKT-Atestowana Czysta Klasa Terapeutyczna

–>Kliknij tutaj by się dowiedzieć jak używać terapeutyczne olejki eteryczne.<--

Olejki Eteryczne © 2013 Frontier Theme