Jak Stosować Olejki Eteryczne

Olejki CPTG® najczęściej stosowane są na trzy sposoby: (1) Aromatycznie, (2) Na skórę, (3) Wewnętrznie.

(1) Aromatycznie (Inhalacja, Aromaterapia)

Lotne (eteryczne) składniki olejku przedostają się przez układ oddechowy do krwiobiegu, a następnie doprowadzane są do mózgu, oraz innych narządów organizmu.

Oto kilka metod aromaterapii:

Aromaterapia

 • Dyfuzor to urządzenie, które bez zwiększania temperatury rozbija olejek eteryczny na cząsteczki i rozpyla po pomieszczeniu (ultradźwięki). Cząsteczki te neutralizują przykre zapachy, usuwają z powietrza kurz a także substancje chemiczne oraz izotopy metali ciężkich. Trafiają także do płuc i za pomocą krwiobiegu trafiają do wszystkich narządów organizmu.
 • Dłonie: Nałóż jedną kroplę olejku na dłoń, rozprowadź po obu dłoniach a następnie zasłoń twarz i przez kilka minut wolno wdychaj (w przypadku olejków ostrych i średnich unikaj dotykania dłońmi twarzy).
 • Chusteczka do nosa: nałóż jedną do trzech kropel na chusteczkę, ręcznik, lub poduszkę, przyłóż do twarzy i wdychaj przez kilka minut.
 • Wdychanie odpowiednich terapeutycznych olejków eterycznych może mieć bardzo pozytywny efekt na pamięć, układ hormonalny, emocje oraz wiele innych funkcji organizmu.
 • Poduszka: przed snem umieść jedną lub dwie krople olejku na poduszce (osoby cierpiące na bezsenność często stosują olejek lawendy albo kompozycję Balance).
 • Podstawka z ciepłą wodą: Umieść jedną do trzech kropli olejku w gorącej wodzie i wdychaj. Podstawkę z wodą pozostaw na noc w sypialni.
 • Wentylacja: Nałóż kroplę olejku na wacik, po czym umieść go w wylocie wentylatora w pokoju lub samochodzie (w samochodzie stosuj olejki dodające energii, a nie relaksujące).

(2) Na skórę (miejscowo)

masaż

Po nałożeniu olejku na skórę, jego cząsteczki szybko przedostają się do krwiobiegu i już po 30 sekundach rozprowadzone są po całym organizmie.

Oto najczęstsze zastosowania miejscowe:

 • Nałóż jedną do trzech kropel na miejsce występowania problemu i delikatnie wcieraj w skórę.
 • Ponieważ działanie olejków eterycznych jest bardzo silne, w niektórych przypadkach mogą one drażnić skórę. Dlatego przed nałożeniem ostrych i średnich olejków na skórę powinno się je rozcieńczyć za pomocą oleju roślinnego (1 do 6 kropel oleju roślinnego na 1 kroplę olejku eterycznego). Najlepsze rezultaty daje frakcjonowany olej kokosowy. Można także użyć oliwy z oliwek lub innego oleju roślinnego.

 • Podeszwy stóp: Pory na skórze podeszew są stosunkowo duże. Dlatego małe cząsteczki olejków eterycznych są przez nie bardzo szybko wchłaniane. Nałóż jedną do kilku kropel na podeszwy stóp i przez kilka minut wcieraj w skórę po całej powierzchni jednocześnie utrzymując ciepło (można też stopy umieścić pod rozgrzanym mokrym ręcznikiem).
 • Dłonie: Umieść jedną do trzech kropel na dłoni i przez kilka minut pocieraj obie dłonie rozprowadzając olejek po ich powierzchni.
 • Małżowiny uszne: Rozprowadzić jedną do do trzech kropel po powierzchni małżowin usznych. UWAGA: Nie wlewać olejku do wnętrza ucha!
 • Okolice karku: Rozprowadzić kilka kropel i przez min. 30 sekund wcierać w kark, oraz okolice kości za uszami.
 • Masaż: Rozcieńczony olejek eteryczny rozprowadzić po ramionach, karku, okolicach kręgosłupa, lub innych miejscach przed przystąpieniem do masażu. Dla lepszego efektu, nałożyć olejek na stopy i masować.

(3) Wewnętrznie (doustnie)

Uwaga! Tylko olejki z symbolem normy „CPTG-Certified Pure Therapeutic Grade” posiadające oznakowanie „For dietary use” („do użytku wewnętrznego”) dopuszczalne są do użytku doustnego (większość pojedynczych i niektóre kompozycje nadają się do użytku wewnętrznego).

 • Pod język: Niektóre olejki (np. olejek kadzidła) umieszcza się wewnątrz jamy ustnej (najlepiej kroplę lub dwie pod językiem).
 • Płukanie ust: Nalać wody do ust i umieścić w niej jedną lub dwie krople olejku. Płukać usta przez 1-3 minut, po czym połknąć (po dłuższym płukaniu woda zawiera toksyny, dlatego należy ją wypluć). Jest to część codziennej rutyny wielu użytkowników olejków eterycznych (najczęściej stosowane olejki to kompozycja OnGuard a także cytryna i mięta)
 • Połykanie z płynami: Do szklanki lub innego pojemnika ze szkła lub stali nierdzewnej (niektóre olejki, takie jak cytryna stosowane do niszczenia toksyn w organizmie rozpuszczają plastik) nalać wody, lub innego napoju (najlepiej nie gorącego), dodać jedną lub więcej kropli olejku.
 • Kapsułki: Do pustej kapsułki organicznej (np. z ryżu) wlej kilka kropel olejku i połknij. W zależności od rodzaju kapsułki, otworzy się ona w odpowiednim miejscu przewodu pokarmowego. (kapsułki można zakupić na stronie kapsulki.com.pl)

Jakich olejków używać?

Gdzie można znaleźć szczegółowe informacje o stosowaniu terapeutycznych olejków eterycznych CPTG®-Atestowana Czysta Jakość Terapeutyczna? Oto kilka wskazówek:

Olejki Eteryczne © 2013 Frontier Theme